I II III IV V

Díky podzimnímu mezinárodnímu festivalu Blues Alive se Šumperk zapisuje do povědomí posluchačů jako "Město blues".
Pravda je, že příprava festivalu takového rozměru, který Blues Alive má, je velmi dlouhodobá a náročná a tak se stalo, že blues zní většinou v Šumperku jen dvakrát do roka - v listopadu díky Blues Alive a v červnu prostřednictvím česko-slovenské přehlídky Blues Aperitiv.
Letos poprvé bude bluesové muzice patřit i jaro. V rámci večera nazvaného Echo Blues Alive vystoupí v Domě kultury Šumperk české kapely Grynt /Zábřeh/, Walkin´Blues Band /Třebíč/, Blues Station /Zlín/ a vrcholem večera bude vystoupení amerického bluesmana Guye Davise.
"Do Evropy přijíždí během roku řada vynikajících bluesmanů a byla by velká škoda jméno jako je Guy Davis odmítnout jen proto, že se jeho turné netrefilo do termínu Blues Alive. Navíc v rámci podzimního festivalu se snažíme interprety neopakovat, a tak by se mohlo stát, že některé bluesové hvězdy neuslyší návštěvníci i několik let, pokud se za nimi nevydají do Prahy nebo na jiná místa v Evropě," vysvětluje záměr jarního koncertního večera EchoBlues Alive ředitel Domu kultury Vladimír Rybička.
Echo Blues Alive začne v pátek 19. března v 19h v Domě kultury Šumperk.

GUY DAVIS

Ať se Guy Davis objeví mezi hrstkou studentů nebo před 15 000 diváky na hlavním pódiu winnipežského folkového festivalu, instinktivně touží dát každému posluchači všechno. A jeho "všechno" je Blues.
Guy Davis je hudebník, skladatel, herec, režisér, spisovatel, ale ze všeho nejvíce bluesman. Celý svůj život zasvětil oživování tradic akustického blues, jež se skrze materiál velkých mistrů zrovna jako své vlastní písně snaží přiblížit co možná nejvíce posluchačům. Hrát na kytaru se naučil sám (nikdy neměl trpělivost navštěvovat oficiální lekce) pouze posloucháním a sledováním jiných muzikantů. Jeho hudba umí lidi rozplakat, jindy je hravá a skákavá, vypráví stejně živě o osudech svých pra-prarodičů a jejich střetech s ku-klux-klanem, jako své vlastní příběhy z dětství prožitého na newyorských předměstích. Jak trefně poznamenal časopis Playboy, "Guy Davis vám připomene, že blues bylo původně taneční muzikou; nutí vás pobrukovat si, poklepávat nohou, při jeho poslechu cítíte spavedlnost tváří v tvář útlaku a vděčnost vašemu dítěti za to, že vám zamaže oblečení".
Jeho herecký talent ho dovedl až na Broadway, kde zazářil mimo jiné v roli legendárního bluesového hráče Roberta Johnsona v "Robert Johnson: Trick the Devil", za což získal cenu Blues Foundation. Hledaje další způsoby vyjádření své lásky k blues, hudbě a herectví napsal množství vlastních her, z nichž mnohé získaly významná ocenění, za zmínku stojí např. Brio Award za hru "Mudsurfing". Davis také složil a nahrál hudbu k filmu "To Be a Man" oceněnému Emmy Award.
V několika posledních letech se však téměř výhradně věnuje tvorbě vlastní hudby a koncertnímu vystupování. Jeho debutové album "Stomp Down Rider" se okamžitě usídlilo na nejvyšších příčkách všech amerických časopisů. Druhé album "Call Down the Thunder" upevnilo jeho status jednoho z nejvýznamnějších bluesových umělců současnosti. Časopis "Acoustic Guitar" ho zařadil mezi třicet základních desek hudby nové generace. Davisovo třetí album "You Don't Know My Mind" bylo Asociací pro nezávislou hudbu (NAIRD) vybráno jako bluesové album roku. Vynikající jsou jeho zatím poslední alba "Butt Naked Free" a "Give In Kind".

BLUES STATION

To, že se výborné blues hraje i ve Zlíně, už na Blues Alive 1998 předvedla skupina Blues Station, při jejímž vystoupení i řada mnohem známějších zúčastněných muzikantů uznale pokyvovala hlavou. Desetičlenná kapela, v jejíž sestavě najdeme vedle dvou kytar, basy a bicích také perkuse, foukací harmoniku, klávesy a trojčlennou dechovou sekci, se pod vedením zpěváka a kytaristy Mirka Fialy věnuje moderně zpraco- vaným písničkám, vybraným takřka z celých dějin bluesové muziky - od tradicionálů přes Sonnyho Terryho a Brownieho McGhee, až po soudobé kousky Kennyho Neala a dalších. Blues Station programově rezignují na vlastní autorskou tvorbu - je pro ně nejdůležitější především atmosféra a nadšené publikum (čehož lze skutečně docílit i výhradně převzatým repertoárem, jak to dokazuje řada jejich slavnějších kolegů).

GRYNT

Mladá zábřežská skupina, která se zúčastnila poslední přehlídky Blues Aperitiv a hrála také na zábřežském satelitním koncertu Blues Alive 2004. Hraje ve složení Miloslav König /kytara, zpěv/, Jan Deutsch /basa/,Josef König /bicí/. Více informací na www.grynt.wz.cz.

WALKIN´BLUES BAND

Walkin´ Blues Band je jednou z kapel, které může Blues Alive neskromně považovat za své objevy. Kapela vznikla na jaře roku 2000, o rok později zvítězila v Blues Aperitivu a na loňském Blues Alive zcela s přehledem splnila nejen očekávání při svých dvou koncertních blocích ve foyer, ale také úlohu "home bandu" při nočním jamsessionu (se členy kapely si zajamoval dokonce i Popsy Dixon, bubeník hlavních hvězd festivalu Holmes Brothers). Vedle výrazové přesvědčivosti je hlavním aktivem kapely osobnost jejího leadra Míry Kašpara, jenž je také autorem autenticky působícího vlastního repertoáru, který je prokládán známými bluesovými standardy. Hostem Walkin´ Blues Bandu na postu hráče na foukací harmoniku bývá navíc začasté známý ostravský bluesman Pepa Streichl.